آبکاری نیکل پوشش دهی فلزات بابایی

آبکاری نیکل چیست؟

آبکاری نیکل چیست؟ نیکل فلزی است سفید که سختی آن در حدود فولاد و مقاومت آن در مقابل خوردگی در آب و اتمسفر بالاست. ابکاری نیکل کروم به اصطلاح عامیانه ابکاری استیل معروف می باشد یعنی فلز را مانند استیل می کند . البته نیکل به تنهای این حالت استیل را به وجود نمی اورد بلکه پوشش نیکل به همراه کروم این پوشش اینه ای مانند و براق را به وجود می اورد.

درجۀ خوردگی پوششهای نیکل به مواد دیگری که در پوشش داخل می‌شود بستگی دارد و پوشش های الکترولیزی محتوی سولفور،پوششهای براق از مواد آلی ، سریعتر از پوششهای خالص‌تر ، نیمه براق ، تیره، خورده می‌شوند .
به همین دلیل پوششهای دوگانه،با لایۀ نیمه براق زیرین و لایۀ براق رویی را ب کار می برند، تا وقتی خوردگی رخ می دهد لایۀ بالایی خورده شود و از لایۀ پایینی محافظت شود ، با استفاده از این روش عمر لایۀ نیکل 25 میکرونی خیلی بیشتر از موقعی خواهد بود که روی نیکل را با کروم پوشانده این و سرعت خوردگی به  و یا کمتر کاهش می یابد.

نیکل در دماهای بالا در برابر اکسید شدن مقاومت زیادی دارد و مقاومت آن در برابر خوردگی در آب دریا و یا آب‌های خوراکی نیز خوب است زیرا لایۀ نازک و چسبندۀ اکسید نیکل آن را محافظت می‌کند. این خاصیت نیکل در محلهایی که اکسیژن کم باشد از بین می رود و نیکل در شکافها و یا شرایط مستقر در خاک دچار خوردگی حفره‌ای می‌شود .

مصارف و کاربردهای صنعتی آبکاری نیکل

  • از آنجا که نیکل سختی و استحکام زیادی دارد در عملیات شکل دادن الکتریکی جای مس را گرفته است.
  • پوشش نیکل به‌اضافۀ کروم برای صنایع غذایی به کار می رود، نیکل تنها نیز برای مواد غذایی مناسب است. ضخامت نیکل حدود 20 میکرون است و مینیمم ضخامت کروم نیز ضروری است . پوششهای نیکل در قطعات ماشین آلات و در قطعاتی که از دو فلز تشکیل شده‌اند هم به کار می روند .
  • از پوشش نیکل برای تعمیر قطعات خراب شده و نیز درشکل دادن الکتریکی استفاده می شود.
    این روش باعث می شود تا سطحی نرم و با تلرانس ابعادی خوب ایجاد شود و در حمامهایی که لایه‌های نازکی مورد نیاز است می‌توان آن را ایجاد کرد.

در اغلب روشهای حفاظت از خوردگی ، معمولاً از نیکل به صورت یک لایۀ زیرین برای کروم استفاده می کنند، ولی نیکل نیز خود به تنهایی کاربردهای ویژه ای دارد و در صنایع غذایی و شیمیایی برای نوع خاصی از مواد خورنده به کار می رود.

اهمیت نیکل به عنوان لایۀ زیرین پوشش کروم در این است که کروم به علت تشکیل لایۀ CrO3 ذاتاً در مقابل خوردگی مقاوم است و فلز غیر فعالی است ولی پوشش مستقیم آن روی فلزی زمینه به صورت براق و در شرایط بدون تنش مشکل است و وقتی که براق باشد به ترک حساس است.

نظرات این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما