آبکاری طلا
آبکاری طلا در واقع روکش کردن یک قطعه طلا توسط طلا با روش الکترولیز است. آبکاری برای زینت و جلوه ی بیشتر قطعه ی طلا و حفظ آن در برابر عوامل محیطی می‌باشد، که در ده مرحله انجام می شود. بعضی از انگشتر ها یا قطعات به طور خالص از طلا نیستند و داخل آن ها ممکن است از طلای خالص نباشد. برای مثال انگشتری که از جنس نقره است را با آبکاری طلا می کنند. هدف از این نوع آبکاری کاهش قیمت مصنوعات طلا و زیورآلات می‌باشد .
قطعه هایی که با طلا آبکاری شده اند درخشندگی خاصی دارند و بسیار شبیه به طلا می‌باشند و حتی ممکن است گاهی اوقات با طلای واقعی اشتباه گرفته شوند. یکی از فواید آب طلا این است که از اکسید شدن فلزاتی مانند نقره جلوگیری می کند. نوشته شدن حروف GP روی کد طلا نشان دهنده این است که آن قطعه از جنس طلا نیست و فقط روکش طلا دارد. فایده آب طلا در این است که از اکسید شدن فلزی همچون نقره (که فلز پایه انواع زیورآلات روکش شده است) جلوگیری می‌کنند و درخشش آن را نیز افزایش می‌دهد.

آبکاری طلا برای کدام فلزات مناسب است؟

می توان گفت تقریبا تمام فلزات را می‌توانیم در فرایند آبکاری الکتریکی روکش طلا کنیم ولی معمولا مصنوعاتی از جنس نقره ، برنج ، مس و نیکل فلزات مناسب‌تری برای این کار هستند. این نکته را فراموش نکنید که روکش طلا با گذشت زمان به مرور از بین می‌رود و باید دوباره آن را آبکاری کنید.

البته اگر روکش طلا با ضخامت مناسب انجام شده باشد، از دوام خوبی برخوردار است و حتی ممکن است تا سال‌ها با کم ترین میزان تغییر به همان شکل باقی بماند. البته روکش طلا به عوامل متعددی بستگی دارد و برای حفظ درخشندگی آن و پیشگیری از خورده شد زود هنگام آن توصیه می‌کنیم موارد زیر را رعایت کنید:
زیورآلاتی که آبکاری طلا دارند را از مواد شیمیایی و خورنده دور نگه دارید. تا جایی که برایتان امکان دارد در هنگام نظافت منزل و شستشو با مواد شونده و شیمیایی زیور آلات آبکاری شده را کنار بگذارید تا به آن ها آسیبی نرسد. اگر انگشتر نقره با آبکاری طلا دارد، هنگام ظرف شستن یا شستن دست‌ها آن را از انگشت در بیاورید تا در تماس با مواد شوینده قرار نگیرد. افرادی که عرق زیاد و تندی دارند باید این طلای روکش شده را کم تر از بقیه در تماس با پوست بدن خود قرار دهند. از پاشیدن عطر و ادکلن روی طلای روکش شده خودداری کنید.

آبکاری طلا
آبکاری طلا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *