خدمات

آبکاری نیکل پوشش فلزات بابایی

آبکاری نیکل

نیکل یکی از مهمترین فلزاتی است که در آبکاری به کار گرفته می‌شود.تاریخچه آبکاری نیکل به بیش از صدها سال پیش باز می‌گردد.آدامز در سال ۱۸۴۳ هنگامی که توانست رسوبات نیکل را از حمامی شامل سولفات نیکل و آمونیوم بدست آورد   اولین کسی بود که توانست آبکاری نیکل را در موارد تجاری انجام دهد.

نیکل رنگی سفید شبیه نقره دارد که کمی متمایل به زرد است و به راحتی صیقل‌پذیر و دارای خاصیت انبساط و انقباض، جوش‌پذیر بوده و مغناطیسی می‌باشد.
آبکاری با نیکل اساسا به منظور ایجاد یک لایه براق برای یک لایه بعدی مانند کروم و به منظور فراهم آوردن جلای سطحی خوب و مقاومت در برابر خوردگی برای قطعات فولادی، برنجی و حتی بر روی پلاستیک هایی که با روش‌های شیمیایی متالیزه شده‌‌‌اند به کار می‌رود.

آبکاری نیکل پوشش دهی فلزات بابایی
شرح شرایط و روش انجام ابکاری نیکل

نیکل به دو روش اصلی انجام می شود یکی الکترو پلیتینک nickel electro plating و دیگری الکترولس Electroless nickel. (رسوب به وسیله جریان الکتریکی و رسوب بدون جریان الکتریکی) محلول های نیکل معمولا از سولفات و کلرید نیکل و اسید بوریک به دست می اید که در دمای نرمال ۵۵-۶۰ به کار برده می شود البته دما و غلظت محلول ارتباط مستقیم با یک دیگر دارند البته پرهاش هم نقش مهمی دارد. این سه عامل حیاتی در کنترل محلولهای نیکل می باشند. (دما پرهاش و غلطت)

آبکاری نیکل کروم به اصطلاح عامیانه آبکاری استیل معروف می باشد یعنی فلز را مانند استیل می کند. البته نیکل به تنهای این حالت استیل را به وجود نمی آورد بلکه پوشش نیکل به همراه کروم این پوشش آینه ای مانند و براق را به وجود می آورد. محلول های آبکاری نیکل در چند به کار برده می شوند. انواع: وات، سولفاتی، کلرید، سولفامات، فلوئـوبرات، وود (کلربالا) 

نیکل در انواع مختلف می توان رسوب داد. از جمله: نیکل الکترولس و الکترو پلیتینک (نیکل شدو، نیکل مات یا صدفی، نیکل واتس یا براق، نیکل سیاه)

در ابتدا به توضیح درباره نوع وات (واتس) آن می پردازم که از پرکاربردترین ها می باشد و جنبه تزئینی هم دارد. در نوع وات از افزودنی هایی استفاده می شود که باعث پوشش یک دست و نرم می شود و همچینی باعت کاهش کشش سطحی محلول می شود.

محلول نیکل وات از سولفات نیکل و کلرید نیکل و اسید بوریک و کمک براقی و براقی و کفی استفاده می شود که کفی بر دو نوع است کفی هوایی و کفی گیربکسی

نمایی از بارل های نیکل پوشش فلزات بابایی
نمایی از بارل های نیکل پوشش فلزات بابایی

سولفات نیکل

سولفات نیکل حهت تامین یونهای فلزی نیکل در محول می باشد که افزایش ان باعث رشد شاخه ای در گوشه های تیز قطعه بشود .کمبود یون نیکل باعت پلاریزاسیون می شود (مانند شیب یون ) و گوشه های کار حالت پودری و ترددی می شود .(البته نزدیکی قطعه به اند هم همین مشکل ایجاد می کند).و همچینی یون سولفات را تامین می کند.

کلرید نیکل

کلرید نیکل هم کمی یونهای فلزی نیکل در محلول را تامین میکند و هم کلر مورد نیاز برای خوردگی و انحلال اندهای نیکل جهت تامین یونهای ازاد در محلول را بر عهده داره .(افزایش ان باعت کمی تار شدن و کدر شدن پوشش می شود .کاهش باعت کم شدن یون فلز نیکل می شود .)

اسید بوریک

جهت متتعادل نگاه داشتن پرهاش استفاده می شود و همچنین کمی هم به صاف و نرم تر شدن پوشش نیکل می شود.

مواد افزودنی نیکل:

راه های ارتباط با ما